آموزشی

دیسکورد چیست ؟

دیسکورد چیست

اگر نمی‌دانید دیسکورد چیست، یا دقیقا چه کاربردی دارد و چرا توسط گروه‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این مقاله را با هدف پاسخ دادن به همین سوالات نگارش کردیم. دیسکورد این قابلیت را دارد که هم در دسته‌ی شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد اما فراتر از لایک و فالو و هم در دسته‌ی پیام‌رسان‌ها.

دیسکورد در ابتدا پاتوقی برای گیمرها بود و شاید هنوز هم اولویت توسعه‌دهنده‌های آن، گیمر‌ها باشند که با توجه به تصویر زیر منطقی است. اما با گذشت زمان حوزه‌های مختلفی در آن گرد هم آمدند و همه‌گیر تر شد.

البته وقتی به تصویر زیر از لیست سرورهای دیسکورد نگاه می‌کنیم، مشخص است که همچنان موضوع گیم در دیسکورد پررنگ‌تر است و از ۲۷ هزار از سرورهای دیسکورد، ۲۰ هزار تا متعلق به بازی‌هاست (در ادامه با سرورها بیشتر آشنا خواهید شد).

لیست سرورهای دیسکورد

تعریف دیسکورد

دیسکورد ابزاری‌ست که برای تعامل لحظه‌ای طراحی شده به طوری که شما می‌توانید با ایجاد یک سرور (Server)، دورهمی یا جلسات کاری آنلاین با موضوعی خاص، برگزار کنید (شاید فکر کنید که این قابلیت در تمام شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها شدنی است، اما واقعا اینطور نیست و دلیل آن را در ادامه متوجه خواهید شد).

البته منظور از تعامل، می‌تواند صوتی، تصویری و یا متنی باشد و محدودیتی در این پلتفرم وجود ندارد.

سرور دیسکورد چیست؟

پیش از آنکه به توضیح بخش‌های دیگر این پلتفرم بپردازیم، لازم است با سرور دیسکورد آشنا شوید:

سرور Discord در واقع فضای آنلاینی است که در برنامه دیسکورد ساخته می‌شود و کاربران در آنجا می‌توانند بر اساس قوانین دیسکورد، ارتباط برقرار کنند/همکاری کنند/تعامل داشته باشند.

سرور دیسکورد را مانند یک گروه تلگرامی در نظر بگیرید با ویژگی‌های بسیار بالاتر و بیشتر از یک گروه تلگرام. یعنی بیرونی‌ترین لایه‌ی یک گروه در دیسکورد، سرور است (باید سروری وجود داشته باشد که افراد بتوانند در آن تعامل داشته باشند و حتی بتوانیم از ویژگی‌های کلیدی دیسکورد استفاده کنیم. بنابراین سرور را می‌توان به عنوان پیش‌نیاز هر جامعه‌ای در دیسکورد در نظر گرفت).

دیسکورد از انعطاف‌پذیری و قابلیت شخصی‌سازی به‌شدت بالایی برخوردار است به همراه ۳ ویژگی کلیدی که عبارتند از:

  • ربات‌ها
  • سطح افراد سرور
  • تاپیک‌ها (Threds)

ربات‌ دیسکورد چیست و چه کاری انجام می‌دهد‌؟

ربات دیسکورد مانند ربات‌های تلگرام است با این تفاوت که در داخل سرور شما تنظیم می‌شوند و ویژگی‌های جذابی را به سرور شما اضافه می‌کند. به عنوان مثال اگر شما فروشگاه اینترنتی دارید و سروری برای کاربران‌تان در نظر گرفته‌اید، یک ربات برای دریافت سفارش به سرور اضافه کنید تا علاوه بر دیگر پلتفرم‌ها، از دیسکورد هم محصولات خود را ارائه دهید.

در تصویر زیر یکی از ربات‌های سرور میدجرنی است که بر اساس توصیف و درخواست کاربران، تصاویری را تولید و ارائه می‌کند. در ستون سمت راست در دسته‌ی ربات‌ها قرار دارد و در کنار نام آن، عبارت “APP” را مشاهده می‌کنید که در افراد عادی و حقیقی وجود ندارد.

ربات دیسکورد

سطح افراد

افراد در سرور شما می‌توانند سطوح مختلفی داشته باشند و با توجه به سطحی که از مدیر سرور دریافت می‌کنند، دسترسی‌های متنوعی نیز برای آن‌ها فعال می‌شود. مانند ادمین‌های گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی با این تفاوت که در دیسکورد قابلیت شخصی‌سازی بیشتری دارید.

در تصویر زیر و ستون سمت راست آن، افراد عضو این سرور، در سطوح مختلف تقسیم‌بندی شده‌اند:

سطح افراد در دیسکورد

ترد یا Threads ها در دیسکورد

تردها (Threads) مانند اتاق‌های گفتگو جداگانه و اختصاصی در یک خانه‌ی بزرگ هستند (خانه را سرور و Thread را اتاق اختصاصی یک موضوع در نظر بگیرید). این موضوع به سازماندهی سرور شما کمک می‌کند که این قابلیت جدیدا در گروه‌های تلگرامی هم بسیار دیده می‌شود.

این قابلیت را در تمام تصاویر قبل (در ستون سمت چپ) می‌توانید مشاهده کنید. همچنین در تصویر زیر که در یکی از Threadهایی که در دسته‌ی “VOICE CHANNELS” و تردی به نام “stage-1” حضور داریم که مربوط به گفتگو آنلاین هستیم (که البته مثل RaidCall موزیک گذاشتن).

threads در دیسکورد

دانلود و نصب دیسکورد

خوشبختانه اپلیکیشن دیسکورد در ۵ سیستم‌عامل اصلی، یعنی اندروید، IOS، ویندوز، مک و لینوکس سازگار است که در اندروید و IOS می‌توانید به گوگل‌پلی و App Store مراجعه کنید و برای دیگر سیستم‌عامل‌ها (کامپیوتر و لپ‌تاپ) وارد صفحه دانلود دیسکورد شده و بر اساس سیستم‌عامل، یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *