آموزشی, پابجی موبایل

مقایسه پابجی موبایل و فری فایر

پابجی موبایل یا فری فایر

در این مقاله به مقایسه پابجی موبایل و فری فایر می‌پردازیم (جنجالی) و تمام ویژگی‌ها و برتری‌های هر یک را معرفی خواهیم کرد که شاید از آن‌ها خبر نداشته باشید. اگر نمی‌دانید کدام یک برای شما مناسب است و یا تفاوت‌های این دو بازی را به‌خوبی نمی‌دانید، این مقاله دقیقا برای چنین شرایطی نگارش شده است و در پایان به سوال “پابجی موبایل یا فری فایر ؟” پاسخ خواهیم داد (یک مقایسه‌ی کاملا بی‌طرف را خواهیم داشت).

پیش از آنکه به تفاوت و شباهت‌های اصلی فری فایر و پابجی موبایل بپردازیم (به لحاظ نقشه و اسلحه‌ها و …)، لازم است اطلاعات کلی درباره این دو بازی محبوب داشته باشید:

اطلاعاتپابجی موبایلفری فایر
ژانربتل رویالبتل رویال
پلتفرماندروید، IOS و iPadOsاندروید، IOS و iPadOs
زمان انتشار۲۰۱۸۲۰۱۷
رده سنی+۱۶+۱۸
حالت بازیآنلاین و چند نفرهآنلاین و چند نفره

پابجی یا فری فایر‌ ؟

هر دو جزو برترین‌های سبک بتل رویال هستند و طبیعتا نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که یکی از آن‌ها بهتر از دیگری است. مطمئنا هر یک از این بازی‌ها برتری و مزیت‌هایی دارند اما اینکه کدام ویژگی برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار است، تعیین کننده‌ی بهتر بودن پابجی موبایل یا فری فایر خواهد بود.

بنابراین مواردی که قرار است در این مقاله مقایسه کنیم عبارتند از:

  • گرافیک
  • اسلحه‌ها
  • شخصیت‌ها
  • نقشه‌ها
  • وسایل نقلیه
  • کنترل و حرکت
  • گیم‌پلی
  • هزینه

تقریبا می‌توان گفت که با بررسی نکات بالا بتوانید حدس بزنید که کدام یک برای شما و از نظر شما بهتر است.

گرافیک

در این موضوع ۲ دیدگاه متفاوت وجود دارد. از آنجایی که پابجی موبایل از موتور Unreal Engine بهره می‌برد و فری فایر از Unity، هر کدام از این بازی‌ها نقاط قوت و ضعفی دارند. افرادی که گرافیک قوی و در عین حال گیم‌پلی روان را می‌پسندند، پابجی را انتخاب می‌کنند که گرافیکی واقع‌گرایانه و با توجه به جزئیات ریز طراحی شده است.

ولی در مقابل فری فایر دارای گرافیک کارتونی است که باعث می‌شود در دستگاه‌هایی که قدرت پردازش کمتری دارند، سازگار تر باشد.

بنابراین به لحاظ گرافیکی اگر دستگاه رده بالایی داشته باشید و یا به بازی‌های واقع‌گرایانه علاقه‌مند هستید، شاید انتخاب‌تان پابجی موبایل باشد و اگر دستگاه به لحاظ سخت‌افزاری نسبتا پایین‌تر باشد، فری فایر گزینه‌ی خوبی برای شماست.

اسلحه‌ها

به لحاظ اسلحه، تفاوت آنچنانی در پابجی موبایل و فری فایر وجود ندارد ولی اگر بخواهیم تعداد اسلحه‌ها و تنوع را در نظر بگیریم، پابجی موبایل کمی اسلحه‌های بیشتری دارد و فکر نمی‌کنم اسلحه جزو ویژگی تاثیرگذار در انتخاب بین پابجی موبایل یا فری فایر باشد.

البته که به لحاظ شخصی‌سازی اسلحه‌ها، در پابجی موبایل کنترل بیشتری روی سلاح خود دارید (نصب دسته و دوربین و …) اما در فری فایر این موضوع کمی محدودتر است.

شخصیت‌ها

در فری فایر، هر شخصیت دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را نسبت به دیگران متمایز می‌کند. به عنوان مثال یکی از شخصیت‌ها سرعت بالایی دارد که شخصیت‌های دیگر به این اندازه از این قابلیت برخوردار نیستند. این موضوع باعث جذابیت بیشتری برای گیمرها شده است که در پابجی موبایل اینطور نیست و شخصیت‌ها هیچ قابلیت ویژه‌ای ندارند.

نقشه‌ها

اگر صادقانه به این موضوع نگاه کنیم، نقشه‌ها در پابجی موبایل محدودیت‌های کمتر (به لحاظ گرافیک و حالت‌های بازی و …)، جزئیات بیشتر و حتی سایز بزرگتری دارند. به همین دلیل معمولا وقتی صحبت از نقشه که می‌شود، پابجی را بهتر از فری فایر می‌دانند.

البته در نظر داشته باشید که تعداد پلیرها در هر مچ پابجی موبایل ۱۰۰ نفر ولی در فری فایر ۵۰ نفر است (دلیل سایز بزرگتر نقشه‌های پابجی). در این بین ممکن است یک شخص به تعداد بازیکنان کمتر و در محیط کوچک‌تر علاقه‌مند باشند که در این حالت شاید فری فایر گزینه‌ی مناسب‌تری است.

وسایل نقلیه

وسیله نقلیه که در هر دو بازی وجود دارد و جزو آیتم‌های کلیدی برای حرکت در نقشه محسوب می‌شود. از نظر تفاوت بین پابجی و فری فایر، وسایل نقلیه در پابجی موبایل تنوع بیشتری دارند (ماشین، کامیون، قابق و حتی هلی‌کوپتر) که در فری فایر این وسایل نقلیه‌ها تنها به موتورسیکلت و جیپ خلاصه می‌شود.

کنترل و حرکت‌ها

هر بازی دارای مجموعه‌ای از روش‌های کنترل و الگوهای حرکتی را به پلیرها ارائه می‌دهد و از این نظر بازی پابجی موبایل تنوع بیشتری نسبت به فری فایر دارد. اما همین موضوع باعث کنترل سخت‌تر و یادگیری سخت‌تر آن نیز می‌شود. بنابراین می‌توان گفت فری فایر به واسطه کنترل و مفاهیم حرکت ساده‌تر، یادگیری آسان‌تری دارد.

گیم‌پلی

اگر بخواهیم درباره گیم‌پلی این دو بازی صحبت کنیم، می‌توان گفت تفاوت زیادی در ساختار آن‌ها وجود دارد. در بازی پابجی موبایل پایداری و دقت از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که مدت زمان نبرد‌ها می‌تواند متفاوت باشد اما در مقابل آن، هر نبرد فری فایر معمولا ۱۵ دقیقه است و به همین دلیل سرعت‌عمل اهمیت بیشتری دارد. در فری فایر لازم است به‌سرعت تصمیم بگیرید و نوعی بازی تهاجمی و واکنش‌سریع محسوب می‌شود.

هزینه‌ها

محصولات درون بازی از طریق ارز انحصاری آن‌ها قابل خرید هستند که در پابجی موبایل یوسی و در فری فایر، جم فری فایر نام دارد. در بازی PUBG Mobile با خرید گیفت کارت پابجی می‌توانید به تمام محصولات دسترسی داشته باشید ولی در فری فایر برخی محصولات با خرید گیفت کارت فری فایر در دسترس نیستند (در واقع فقط جم فری فایر را می‌توان از طریق آن دریافت کرد) و مواردی مثل کارت‌های هفتگی و … را به‌صورت خرید درون‌برنامه‌ای تهیه کنید.

نتیجه‌گیری

با توجه به توضیحات بالا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که:

  • اگر واقع‌گرایانه‌تر بودن، نقشه‌های دقیق‌تر و شخصی‌سازی‌های بیشتر جزو اولویت‌های شماست و از طرفی گوشی قابل قبولی دارید، شاید برای شما پابجی موبایل بهتر از فری فایر است.
  • اگر به بازی‌های سریع، تهاجمی سرشار از اکشن و اصول ساده‌تر علاقه‌مند هستید، شاید برای شما فری فایر بهتر از پابجی موبایل باشد.

از نظر شما کدام بهتر است ؟ فری فایر یا پابجی موبایل؟ خوشحال می‌شیم نظر شما رو درباره‌ی انتخاب بین این ۲ بازی بدونیم به خصوص اگر به همراه دلیل بیان شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *