آموزشی

گیفت کارت چیست ؟

گیفت کارت چیست

در این مقاله قصد داریم به‌صورت ساده و کامل به این موضوع بپردازیم که گیفت کارت چیست و وجود این کارت دوست‌داشتنی چقدر کمک‌کننده است (نه‌تنها برای ساکنین کشورهایی که به پرداخت‌های خارجی دسترسی ندارند، بلکه برای دیگر کشورهایی که امکان خرید مستقیم دارند هم جذاب است و دلیل آن ارزان‌تر بودن برخی گیفت کارت‌ها می‌باشد که دلیل آن را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم).

گیفت کارت یا Gift Card به معنی کارت هدیه‌ای است که توسط مجموعه‌های مختلف صادر می‌شود تا سهمی در هدیه‌ها داشته باشند. مثل کارت‌های هدیه بانک‌ها و یا اگر بخواهیم یک مثال ملموس‌تر درباره‌ی گیفت کارت داشته باشیم، کارت هدیه‌ی دیجیکالا را تصور کنید که با اعتباری مشخص خریداری می‌کنید و به شخصی هدیه می‌دهید. شخص دریافت کننده‌ی این هدیه، می‌تواند متناسب با همان مبلغ، محصولی را در این سایت خرید کند (فقط در این سایت). به این کارت هدیه، گیفت کارت دیجیکالا گفته می‌شود و از آنجایی که برای ایرانیان صادر شده است، مبلغ آن به تومان است.

پس شد گیفت کارت، کارت هدیه‌ای است دارای اعتباری مشخص، از مجموعه‌ای مشخص.

در مجموعه‌های دیگر که گیفت کارت اختصاصی خود را دارند نیز به همین شکل است. به عنوان مثال شرکت Apple چنین کارت هدیه‌هایی را با نام گیفت کارت اپل ارائه می‌دهد که می‌توانید آن را هدیه دهید و با استفاده از آن، موجودی اپل آیدی شما شارژ می‌شود و شخص مورد نظر حق انتخاب دارد که از این اعتبار دریافتی، استفاده‌ی مورد نیازش را انجام دهد.

از این پس تمام مثال‌ها را بر اساس شرکت Apple پیش می‌بریم که ۹۰٪ گیفت کارت‌ها از همین جنس هستند و عملکرد مشابهی دارند (در انتها به استثناها هم می‌پردازیم).

یک نمونه گیفت کارت را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید و مهم‌ترین بخش آن همان کدی است که ترکیب شده از تعدادی حروف و اعداد (گیفت کارت‌ها از جنس کد هستند و بعضا قابلیت اسکن هم دارند):

یک نمونه از گیفت کارت اپل

اما اینجا یک نکته‌ی دیگر پیش می‌آید که اپل و دیگر شرکت‌های بین‌المللی، مانند دیجیکالا وابسته به یک کشور نیستند. در این شرایط موضوعی با نام ریجن مطرح می‌شود که در بخش بعدی به آن می‌پردازیم.

توجه: نوع دیگری از گیفت کارت‌ها را داریم که بیشتر مربوط به بازی‌هاست. در این بازی‌ها به جای استفاده از واحد پولی واقعی، یک واحد پولی انحصاری در همان بازی طراحی شده است. به عنوان مثال در بازی پابجی، واحد پولی یوسی پابجی را داریم و در بازی فری فایر، جم یا الماس فری فایر وجود دارد. بنابراین گیفت کارت پابجی و گیفت کارت فری فایر بر اساس همین واحد پولی انحصاری، موجودی حساب شما در بازی را شارژ می‌کنند.

ریجن گیفت کارت یعنی چه؟

ریجن گیفت کارت

با وجود اینکه گفتیم گیفت کارت، موجودی اکانت‌ها را شارژ می‌کند اما این روش در واقع یک روش ثانویه محسوب می‌شود. راهکار پیشفرض خرید از این مجموعه‌ها، خرید از طریق کارت‌های بانکی است (همانطور که شما وقتی قصد خرید محصولی را در داخل کشور داشته باشید از کارت بانکی‌تان استفاده می‌کنید و اینطور نیست که ابتدا وارد بانک شده و کارت هدیه‌ای با همان مبلغ را خریداری کرده و مبلغ را با آن کارت هدیه خرید کنید).

حالا به عنوان مثال شخصی که ساکن ترکیه باشد و بخواهد اپلیکیشنی از Appstore خریداری کند و یا حتی موجودی اپل آیدی خود را شارژ کند، اولین راهی که به ذهنش می‌رسد خرید از طریق کارت بانکی است و این کارت بانکی قاعدتا بر اساس لیر است. بنابراین لازم است که این شرکت‌ها کیف پول هر کشور را بر اساس ارز رایج همان کشور تنظیم کنند که این اطلاعات و تعیین ارز رایج هر کیف پول در مرحله‌ی ساخت اکانت (چه اپل و چه هر شرکت دیگری) تعیین می‌شود. به این موضوع ریجن گفته می‌شود.

نکته: ۹۰٪ مجموعه‌ها طبق روال بالا فعالیت می‌کنند و برای هر ریجن گیفت کارت جداگانه‌ای صادر می‌شود. اما استثنا هم وجود دارد که آن را با نام ریجن گلوبال می‌شناسیم. در این گیفت کارت‌های گلوبال اهمیتی ندارد که اکانت شما از چه کشوری ساخته شده باشد، در هر حالت شما می‌توانید از این گیفت کارت‌ها استفاده کنید. ریجن‌های گلوبال معمولا در بازی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد که واحد پولی اختصاص به خود را دارند و از هر کشور و یا منطقه وارد بازی شوید، واحد پولی تغییر نمی‌کند بنابراین نیازی به وجود ریجن‌های مختلف نیست.

کاربرد گیفت کارت در ایران

در بالا گفتیم که روش پیشفرض خرید از این مجموعه‌ها (با اپل مثال زدیم)، خرید مستقیم از طریق حساب‌های بانکی بین‌المللی است ولی با توجه به تحریم‌هایی که برای کشور ما یعنی ایران اعمال شده است، این روش برای کاربران ایرانی در دسترس نیست و گیفت کارت تنها راه ساده و امن برای اینگونه پرداخت‌ها محسوب می‌شود.

در واقع گیفت کارت در ایران نه‌تنها به عنوان یک هدیه مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه یک روش پرداختی کلیدی محسوب می‌شود. حالتی را تصور کنید که این گیفت کارت‌ها نبودند و شما نیاز به خرید یک اپلیکیشن از App Store یا گوگل پلی را داشتید. در بهترین شرایط می‌بایست اطلاعات ایمیل و اکانت‌تان را در اختیار آشنایان خارج از کشور قرار می‌دادید که موجودی کیف پول شما را از طریق کارت‌هایی که در اختیار دارند شارژ کنند و یا اگر چنین شخصی در دسترس نبود، باید اطلاعات اکانت را در اختیار مجموعه‌های واسط قرار می‌دادید تا این عمل را انجام دهند که شاید به لحاظ حریم خصوصی، جذاب نباشد.

اما حالا با وجود گیفت کارت‌ها شما می‌توانید از مجموعه‌هایی مثل گیفت برگ، گیفت کارت مورد نظرتان را خریداری کرده و به‌صورت آنی تحویل بگیرید و در کمتر از چند دقیقه موجودی اکانت را شارژ کنید (اهمیتی ندارد که برای خرید گیفت کارت اپل اقدام کرده‌اید یا پلی استیشن یا …).

امیدواریم که به سوال “گیفت کارت چیست” پاسخ داده باشیم. اگر فکر می‌کنید بخشی از این مقاله نیاز به توضیحات بیشتر دارد، حتما از بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *